Čo se v článku dozviete?
Čo je synergia potravín?
Konzumácia kvalitných prirodzených potravín je kľúčovým faktorom k pevnému zdraviu. Že aj bez diét môžeme byť zdraví nás predsa učili už v škôlke. Ale čo keby existoval spôsob, ktorý by vám umožnil vyžmýkať z každej suroviny ešte viac než ste si kedy dokázali predstaviť?
Synergia potravín spočíva v kombinovaní špecifických vitamínov, enzýmov či minerálov v strave pre ich maximálnu vstrebateľnosť. Jednoducho povedané: Ak vhodne skombinujete dve suroviny, zvýši sa vstrebateľnosť prospešných látok.
Ako to funguje?
Potravinová synergia je dôležitá v zmysle dostatočnej výživy ľudského organizmu, čo je komplexný a zložitý proces. Na to, aby sme z každého zjedeného sústa vyťažili maximum, potrebujeme, aby vstrebateľnosť živín bola čo možno najväčšia. Preto je výhodné niektoré potraviny konzumovať spoločne. Spojitosť medzi určitými nutrientmi je vybudovaná procesom evolúcie, čo potvrdzuje aj výskum o potravinovej synergii z Cambridgeskej univerzity. Návrat „ku koreňom“ tiež mnohým z nás odpovie na dve pravdepodobne najčastejšie kladené otázky: „Čo by ľudia mali jesť?“ a „Ako ovplyvňuje strava naše zdravie?“
4 dôvody prečo aplikovať potravinovú synergiu
1. Na tvaroch záleží
Každučká potravina sa skladá z mnohých miliónov molekúl a aj drobné zmeny v týchto molekulách môžu mať vplyv nielen na samotnú potravinu, ale neskôr aj na naše zdravie.
Príkladom „dvojjazyčnosti“ molekúl nám môže byť kyselina olejová, ktorej -cis izomér, známy ako omega-9 mastná kyselina, má chemickú väzbu zahnutú. Toto zahnutie spôsobuje, že jej účinky na ľudské zdravie sú pozitívne. Kyselina -cis olejová, konzumovaná predovšetkým v podobe olivového oleja, pomáha znižovať hladinu cholesterolu a krvný tlak. Jej plochá -trans verzia, ktorá sa vyskytuje predovšetkým v stužených tukoch, má ale reťazec rovný, čo vedie naopak k zvyšovaniu hladiny cholesterolu a pri nadmernej konzumácii stužených tukov, až k nadváhe a kardiovaskulárnym ochorenaim. Ak sa chcete dozvedieť o tukoch viac, prečítajte si náš článok!
Cis a -trans varianty majú zmenenú „iba“ orientáciu takzvanej funkčnej skupiny v molekule, ale v skutočnosti ide na molekulárnej báze potravín o oveľa viac. Správne vstrebávanie chemických látok v ľudskom tele a ich metabolická premena je z veľkej časti úlohou tenkého čreva, ktorého mikrobiom je nutné riadne vyživovať. Preto je dôležité, aby náš jedálniček bol vyvážený a nutrienty, ktoré v potravinách konzumujeme, si navzájom pomáhali vo svojom vstrebávaní.
2. Lieky sú pre chorých!
Jedlo je oveľa zložitejšie ako lieky, a napriek tomu mu veľa ľudí nevenuje dostatočnú pozornosť! Nezriedka dochádza k tomu, že preceňujeme účinok jednej izolovanej živiny na úkor pestrosti celého jedálnička. Najväčšie nebezpečenstvo v tomto ohľade hrozí amatérskym silovým športovcom, ktorí často suplementujú všemožné vitamíny alebo dokonca hormóny, a pri svojej honbe za dokonalým telom zabúdajú na negatívne dôsledky, ktoré so sebou toto správanie nesie.
Pritom je to práve zdravá kombinácia potravín a stravovacích návykov, vďaka ktorým môžeme nielen pri športe dosahovať maximálnych výkonov. Skúste nabudúce miesto hŕstky práškov siahnuť po vyváženej kombinácii kvalitných surovín. Skvele vám k tomu môže dopomôcť náš desiatonosič, s ktorým je kombinovanie potravín naozaj hračka!
3. Vzorcom proti obezite
Synergia potravín nás má tiež upozorňovať na dôležitosť stravovacích vzorcov, ktorými sa zaoberal Michael S. K. Lockheart vo svojom výskume. Tieto vzorce úzko súvisia s civilizačnými chorobami – tými sa zaoberá nutričná epidemiológia a je známe, že sa opakovane prepisujú naprieč celou populáciou. Zároveň sa ukazuje, že Američan bude mať iné stravovacie vzorce ako Aziat či Európan. Od týchto vzorcov sa odvíjajú aj spôsoby synergizovánia potravín v jednotlivých kultúrach. Západná kuchyňa má na poli zdravého kombinovania potravín ešte čo doháňať, kým Stredomorie sa v tomto hone za dlhovekosťou drží na špičke.
Z Lockheartovho výskumu tiež vyplýva, že koncept potravinovej synergie vedie k novému, vedecky založenému mysleniu o výžive a môže pomôcť vybudovať racionálny základ budúcej výživové politiky. Princípom potravinovej synergie by ľudstvo v budúcnosti mohlo bojovať proti obezite a ďalším civilizačným chorobám.
4. Celok je viac než súčet častí
Výživa nikdy nebola, a nikdy ani nebude, o izolovaných živinách aj napriek tomu, že s nimi úzko súvisí. Verejnosť je v posledných rokoch, čo sa výživy týka, veľmi zmätená. Ako príklad si môžeme uviesť problematiku konzumácie potravín s prirodzene vysokým obsahom tuku. Politika odporcov konzumovania týchto produktov hovorí, že sa máme vyhýbať napríklad olivám, bez toho aby sme sa zamysleli nad tým, či by pre nás olivy nemohli byť práve preto cennou potravinou. V nadväznosti na tento fenomén dochádza k exponenciálnemu rozširovaniu špecifickej nutričnej podvýživy aj v bohatých západných štátoch, a čím ďalej častejšie tiež k poruchám vstrebávania jednotlivých živín. V posledných rokoch sa napríklad veľkým problémom (skúmaným vedci z mnohých popredných svetových univerzít) stáva neznášanlivosť lepku, čiže celiakia.
Päť kombinácií pre zdravší deň
Ak sa myšlienkami vrátime späť do školských lavíc, presnejšie do hodín biológie, a pokúsime sa spomenúť si na výklad o vitamínoch, možno sa dopracujeme prvého príkladu potravinovej synergie. Vitamín C zvyšuje absorpciu železa v tele. Je vám táto veta povedomá? Často ju môžete dohľadať aj na všemožných fórach o zdraví. Poďme si spoločne ukázať, u akých potravín môžeme využiť vedomosti o molekulách pre lepšie vstrebávanie.
Banán + jogurt
V tejto raňajkovej kombinácii dochádza rovno k trojitej synergii vitamínov B (kyselina listová, vitamín B6 a B12). Spoločne toto trio znižuje hladinu aminokyseliny homocysteinu, ktorá pri vysokých hladinách poškodzuje obloženie tepien, čo môže viesť k infarktu či mozgovej mŕtvici. Pre vyšší obsah vlákniny môžete vaše raňajky obohatiť tiež kvalitnými českými ovsenými vločkami, a ak radi maškrtíte, skúste radšej našu najobľúbenejšie kakaovú granolu, ktorá vám iste dokonca aj v pondelok ráno pozdvihne kútiky nahor.
Bobuľové ovocie + horká čokoláda
Tentoraz tu máme dokonale synergickú desiatu dlhovekosti. Nedávna štúdia totiž zistila, že fytochemikálie kvercetín a katechín, ktoré sa vyskytujú vo vyššie spomínaných potravinách, spoločne pomáhajú zastaviť zhlukovaniu trombocytov, čiže krvných doštičiek. Tie hrajú dôležitú úlohu pri tvorbe zrazenín. Nadmerné zrážanie krvi môže viesť k infarktu alebo pľúcnej embólii. Tak čo, prihodíte si nabudúce ku kvalitnej čokoláde z Madagaskaru ešte hrsť čučoriedok?
Mrkva + Avokádo
Jesť spolu so zeleninou trochu „zdravého tuku“ pomáha vášmu telu pri vstrebávaní ochranných fytochemikálií. To sú biologicky aktívne látky obsiahnuté v rastlinách, ktoré niekedy bývajú označované tiež ako farebné pigmenty. Pomáhajú pri prevencii najrôznejších ochorení. Patrí medzi ne napríklad lykopén z paradajok či luteín z tmavozelenej zeleniny. Nedávna štúdia merala, ako dobre boli fytochemikálie absorbované po tom, čo ľudia jedli šalát, mrkvu a listový špenát spolu s 50 gramami avokáda, alebo bez neho. Skupina konzumujúca zeleninu s avokádom absorbovala 8,3krát viac alfa-karoténu a 13,6krát viac beta-karoténu (oba karotény pomáhajú chrániť pred rakovinou a srdcovými chorobami) a 4,3krát viac luteínu (ktorý má pozitívny vplyv na náš zrak) ako tí, ktorí avokádo nejedli. Ak nie ste fanúšikom avokáda, môžete ho nahradiť napríklad našimi orechy v MYXe Exclusivka. Okrem zdravých tukov obsahujú tiež veľké množstvo vitamínov a minerálnych látok. Ktorý oriešok vyskúšate ako prvý?
Mleté ľanové semienka + ryba/sója
Zdá sa, že mleté ľanové semienka v sebe nesú synergiu hneď na troch úrovniach, a to prostredníctvom vlákniny, lignanov (rastlinných estrogénov) a rastlinných omega-3 mastných kyselín. To mu ale nebráni svoje účinky zmaximalizovat v kombinácii s niekoľkými ďalšími potravinami. Ideálne sú ryby (rybie omega-3) alebo sója. Nezabudnite, že ľanové semienka sa musia pred konzumáciou pomlieť, pretože všetky tieto zdravé zložky nemôžu byť telom absorbované, kým sa semienka nerozdrvia.
Brokolica + paradajky
Párovanie brokolice s paradajkami by malo byť typickou synergiou nielen pre Taliansko, ale aj pre zdravie. Štúdia zverejnená v časopise Journal of Nutrition v decembri 2004 upozorňuje na to, že nádory prostaty rástli oveľa menej u potkanov, ktorí boli kŕmení paradajkami a brokolicou, než u potkanov, ktorí konzumovali stravu obsahujúcu samotnú brokolicu alebo samotné paradajky. Výsledok bol rovnaký aj u potkanov, ktorí konzumovali potravu obohacujúcu látky izolované z plodov paradajok a brokolice, ktoré by mali intenzívne bojovať práve proti rakovine. Nutričné podstata tejto synergie ale zatiaľ nebola presne popísaná. A to aj napriek tomu, že bola dokázaná. Pravdepodobne sa ale bude jednať o kombináciu sulfurafanu a karotenoidov.
Zakaždým, keď sadneme k stolu, by sme mali o jedle premýšľať ako o palive. Do najvýkonnejšieho spaľovacieho benzínového motora, ktorým je naše dokonalé ľudské telo, predsa nebudeme tankovať naftu! Potravinársky priemysel so zameraním na zisk skôr ako orientovaný na kvalitu potraviny, nám však dobrý benzín často neponúka. Chovatelia aj poľnohospodári zameraní na masový export totiž geneticky upravujú potraviny tak, aby zvýšili obsah izolovaných živín, čo vedie k nárastu potravinových intolerancií, celiakie a obezity.
U nás vo Světě plodů si ale na kvalite zakladáme a všetky naše produkty musia spĺňať aj tie najprísnejšie parametre nášho nákupcu Toma. Geneticky upravované suroviny ani pridané aditíva v našich produktoch nenájdete, a tak môžete kombinovať potraviny v tej najlepšej forme!