Čo sa v článku dozviete:
Tisíc kvetov na jednej palme
Datle rastú na palme datľovej, ktoré sa niekedy prezýva kráľovná oáz. A nie je sa čomu diviť. Jej plody totiž po stáročia zachraňovali v oázach v severnej Afrike a na Blízkom východe vysilených cestovateľov. Veď sú o nich zmienky aj v Koráne a niektorí ich nazývajú ovocím rajskej záhrady, pretože sa o nich píše aj v Biblii. O datliach sa hovorí aj v epose o Gilgamešovi, ktorý sa datuje 2 tisíc rokov pred náš letopočet.
Zvyšky týchto plodov boli nájdené už v archeologických vykopávkach z neolitu, ale neexistuje dôkaz, že by ich v tom čase ľudia už cielene pestovali. Ich sladkým plodom ale prirodzene nemohli odolať.
Datľová palma môže dosahovať výšku až 30 metrov a dožíva sa až sto rokov. To sú však extrémy, ktoré dosahujú v divokej prírode len tí najsilnejší jedinci. Bežne sa palmy nenechávajú dorásť do takých výšok, aby sa z nich ľahko dali datle žať. Prvú väčšiu úrodu môžu pestovatelia očakávať v závislosti na odrode a klimatických podmienkach zhruba medzi 4. a 8. rokom života palmy a najlepšie plodí asi do tridsiateho roku.
Datľová palma má typický vzhľad. Na vysokom mohutnom kmeni sa doširoka rozprestierajú veľké listy do ružice a medzi nimi visia na dlhých šľachách najprv kvety. Tie vyrastajú po tisícoch v bohatých trsoch! Podobne ako u mnohých ďalších druhov plodín, aj datle sa musia vysádzať so starostlivosťou – jednak vo väčších rozostupoch kvôli ich mohutnej korune, jednak preto, že sa líšia samčie a samičie rastliny. A ako všetci vieme z hodín biológie – pre vznik plodu sú dôležité obe.
Datle sú prirodzene opeľované vetrom, ale aby si pestovatelia zaistili bohatú úrodu, zbierajú zo samčích kvetov peľ a za pomoci fukárov ho potom rozprašujú v sade. Stromy sa na plantážach množia pomocou odrezkov, ale rovnako ako také mango alebo avokádo si s troškou starostlivosti doma vypestujete rastlinku aj z kôstky datle.
Ako prebieha zber
Po opelení začnú na dlhých šľachách datľovníka vyrastať trsy oválnych plodov. Ich veľkosť aj farba veľmi záleží na odrode. A možno by ste sa divili, aké rozdiely sú medzi jednotlivými odrodami – rovnako ako napríklad u mandlí. Odrôd datlí napočítame cez 200 a medzi najobľúbenejšie patria datle Medjool, Deglet Noor, Sayer, Barhi, Rabbi, Thoory, Dayri, Zahidi a Safawi. Chcete si o odrodách týchto sladkých zázrakov prečítať viac?
Keď začnú plody dozrievať, väčšinou pestovatelia vyrežú prostredné šľahúne z trsu a ponechajú ich len pár zvonku. Okrem toho ešte pretrhajú plody, aby mali dostatok priestoru na rast a vy ste si potom mohli pochutnať na krásne veľkých plodoch. Nakoniec ich ešte na strome obalia do sieťových vriec, aby ich uchránili od nabodávania hmyzom a vtákmi. Tie totiž sladká chuť datlí láka ako kandizovaný cukor!
Práca je to veľmi náročná, pretože v čase dozrievania datlí (väčšinou v auguste a v septembri) býva v korunách paliem veľké teplo. Ak sú palmy vyššie, používajú sa na odrthnutie vysokozdvižné vozíky s plošinami do tvaru U, aby zberači mohli obrať palmu zo všetkých strán naraz. Menšie palmy oberajú pracovníci ručne zo zeme.
Datle, ktoré sa budú predávať aj so stopkou, sa odstrihnú aj so šľahúňom a narovnajú do debien. Pod ostatné druhy sa rozprestrú siete, palmou sa zatrasie a spadnuté zrelé plody zo sietí po prebraní putujú ďalej. Datle, ktoré ešte zrelé nie sú, sa nechajú na strome dozrieť do ďalšieho kola zberu.
A šup do sušičky. Alebo nie?
V tomto bode je kľúčové odroda. Čerstvé nesušené datle sú taktiež jedlé, v našich končinách ich ale nájdete len ťažko – je tu však jedna výnimka! Ale nepredbiehajme. Datle sú po zbere preberané a vytriedené podľa obchodných tried a typu sušenia. Niektoré odrody sa nechávajú vysušiť na slnku alebo v špeciálnych sušiacich rúrach. Naše datle Sayer aj Deglet sa po zbere sušia priamo na slniečku. Odparí sa tak z nich časť vody a prirodzene zmäknú a sú vláčne. Deglet si sušením vytvorí prirodzene jemne chrumkavú šupku, ktorá chráni šťavnaté vnútro. Sušené sa potom datle balia a rozosielajú po celom svete.
Datle Medjool sú ale špeciálne. Nájdete ich síce aj s ostatnými odrodami datlí medzi sušeným ovocím, v skutočnosti však sušené vôbec nie sú! Po zbere sa čerstvé zabalia do škatúľ a schladia sa. Podmrazené potom cestujú k zákazníkom, aby náročnú prepravu vydržali. Vplyvom chladu sa z datlí odparí trocha vody, takže v obchodoch potom vyzerajú ako sušené. To sú kúzla, čo poviete? Výnimočné sú i svojou kôstkou, tú napríklad Deglet ani Sayer nemajú. Tak dávajte pozor, až sa do nich s chuťou zahryznete! Nutnosť odkôstkovania ale vynahrádzajú svojou dokonalou jemnosťou a karamelovo-medovou textúrou.
Celosvetová produkcia
Podľa štatistík sa v sezóne 2019/2020 na svete vyprodukovalo vyše 9 milióna ton datlí! Na trhu so sušeným ovocím sa stolné datle držia na špičke. Viac sa už vyprodukovalo len hrozienok. Najväčším exportérom je Tunisko následované najväčším producentem celkovo – Saudskou Arábiou. V kuchyni už je len na vás, ako datle využijete. Nezáleží až toľko na krajine, z ktorej datle pochádzajú, ako skôr na odrode. Každá sa totiž hodí na niečo iné, pár tipov sme pre vás spísali tu.
My ich máme najradšej v raw tyčinkách, ktoré vyrába naša Saša – sestra jedného z majiteľov. Nedávno sme dvere našej Tyčinkárne pootvorili všetkým zvedavým očiam, nakuknete tiež? Alebo sa mrknite na naše nadupané video so zaujímavosťami o datliach!